Rzeka o długości 388 km, siódma pod względem długości w Polsce. Największy prawy dopływ Warty, do której wpada pod Santokiem Międzyrzecze Warty i Noteci to obszar piaszczystych wydm śródlądowych jeden z największych w Europie. Porasta je bór sosnowy zwany Puszczą Notecką. W średniowieczu Dolina Noteci na odcinku, na którym rzeka ma przebieg równoleżnikowy była porośnięta gęstym lasem bagiennym, trudnym do przebycia. W początkach tworzenia się państwa polskiego była granicą państwa pierwszych Polan i plemion pomorskich. Zwycięskie walki polskich władców z dynastii Piastów przesunęły granicę bardziej na północ. Mimo to w okresach osłabienia Polski, pomorskie plemiona wracały nad Noteć, a w późnym średniowieczu na tereny nadnoteckie wkroczyła Nowa Marchia. przejściowo cały obszar między Drawą a Gwdą znalazł się w jej władaniu. Król Polski Kazimierz Wielki odsunął granicę na linię rzeki Drawy, na której przebiegała przez ponad 400 lat.

Na południowym brzegu Noteci Nowa Marchia podeszłą pod zachodnie granice Drawska, potem cofnęła się w okolice Drezdenka.

W XIX wieku rzeka została uregulowana i poprzez Kanał Bydgoski połączona z Wisłą. Wybudowano 24 stopnie wodne regulujące poziom wody w rzece. Skanalizowany odcinek rzeki biegnie od Nakła do Krzyża Wielkopolskiego. Kawałek za Drawskiem zaczyna się wał przeciwpowodziowy ciągnący się do Za tym odcinkiem rzeka staję sie W końcu XX wieku masowy transport towarów drogą wodną odszedł w niełaskę a rzeka stawała się coraz bardziej spokojna. Podejmowane w początkach XXI wieku próby ożywienia ruchu turystycznego na Noteci jak na razie nie dały spodziewanych rezultatów.