Obszar NGR będący w przeszłości obszarem położonym na peryferiach państwa Polskiego nie wydał wielu wybitnych postaci. Z czasów średniowiecza niewątpliwie najbardziej znanym jest kronikarz Janko z Czarnkowa, w wiekach późniejszych w dziejach regionu zapisali się magnaci będący właścicielami ogromnych włości; dzięki nim powstała większość tutejszych wsi i miasteczek. Dążąc do zwiększenia swoich dochodów sprowadzali kolonistów z różnych części Europy nadając im ziemie do zagospodarowania. Zakładali kuźnie, młyny, smolarnie .

Po zaborze ziem nadnoteckich przez Prusy w dziejach tego obszaru coraz większą rolę odgrywali niemieccy mieszkańcy, już to zagospodarowując coraz nowe ziemie, już to prowadząc badania nad przeszłością ziem nadnoteckich.

Koniec XIX i początek XX wieku przynoszą rozwój polskiej świadomości narodowej, w czym wielką rolę odegrali księża katoliccy. Wybuch Powstania Wielkopolskiego pada na podatny grunt; ziemie na południe od Noteci wchodzą w skład państwa polskiego, na północ od niej z powodu dużej liczby niemieckich mieszkańców na powrót do Macierzy czekać muszą do 1945 r.

W czasach nam współczesnych wybitni mieszkańcy obszaru NGR znani są z dokonań na polu rywalizacji sportowej, nauki, kultury i sztuki.

zapisani w dziejach Szydłowa

Natalia Madaj – Smolińska – złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 r. (w dwójce z Magdaleną Fularczyk – Kozłowską). Srebrna medalistka Mistrzostw świata w dwójce podwójnej w 2014 w Amsterdamie. Brązowa medalistka Mistrzostw…

zapisani w dziejach Chodzieży

Kazimierz Słodowy  – artysta rzeźbiarz.ur. się 13 stycznia 1954 roku w Nietuszkowie. Swoją przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął mając zaledwie osiem lat. Wtedy to powstały pierwsze jego prace z gliny, z których część zachowała się do…

zapisani w dziejach Czarnkowa

Janko  z Czarnkowa  – ur. 1320 w Czarnkowie, zmarł 1387 w Gnieźnie. Autor Kroniki opisującej lata 1370-1384. Podkanclerzy koronny i archidiakon gnieźnieński. Leszek Bogdanowicz, pseudonim Bob Roy, właściwie Bogusław Grzyb, ur.  1934  w Czarnkowie, zm. …

zapisani w dziejach Drawska

Józef Noji – urodził się w 1909 r. w Pęckowie, rozstrzelany  w 1943 w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Był przedwojennym polskim lekkoatletą, olimpijczykiem, wielokrotnym mistrzem Polski w biegach długodystansowych. Pracował jako stolarz i tramwajarz warszawski;…

zapisani w dziejach Wielenia

Friedrich Wilhelm Kritzinger– ur. 1890 r. w Zielonowie, syn tamtejszego pastora. Niemiecki urzędnik państwowy, sekretarz stanu w Kancelarii Rzeszy w czasach narodowego socjalizmu. Uczestnik konferencji w Wannsee, która zdecydował o eksterminacji żydów w Europie.  Sądzony…

zapisani w dziejach Krzyża Wielkopolskiego

Bartłomiej Bołądź – urodzony w Krzyżu Wlkp. w 1994 r. Reprezentant Polski seniorów w piłce siatkowej. Marek Nawrocki – urodzony w Krzyżu Wlkp. w 1954 r. Matematyk, profesor, prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Arkadiusz…

zapisani w dziejach Trzcianki

Informacje o znanych mieszkańcach Trzcianki pochodzą ze strony https://wirtualnemuzeumtrzcianki.trz.pl/ Wiktor Stachowiak; Mimo iż urodzony w Marten Dortmund w Westfalii (19.12.1889 r.), ściśle związany z Trzcianką, gdzie osiedlił się zaraz po wojnie. 5 maja 1945r. rozpoczął…