Gminy członkowskie obszaru NGR, poza Szydłowem połączone są rzeką Notecią. Na jej południowym brzegu leżą patrząc od wschodu Gmina Chodzież, część Gminy Czarnków, część Gminy Wieleń i gmina Drawsko. Na północnym brzegu gmina Trzcianka, granicząca z gminą Szydłowo, część gminy Czarnków, część Gminy Wieleń i Gmina Krzyż Wielkopolski. Noteć jest częścią drogi wodnej MDW E 70 mającej w zamyśle połączyć Europę Zachodnią z Kaliningradem. Na obszarze NGR powstały nowoczesne mariny w Czarnkowie i Drawsku, we Wieleniu można zacumować przy nadbrzeżu, przystanki wodne znajdują się w Górze nad Notecią oraz Wrzeszczynie.

Wzdłuż Noteci, jej północną stroną przebiega linia kolejowa (dawna Ostbahn łącząca Berlin z Bydgoszczą i Królewcem) z Piły do Krzyża, z przystankami w gminie Trzcianka, Wieleń i Krzyż. Południową stroną Noteci, przez lasy Puszczy Noteckiej przebiega linia kolejowa ze Szczecina do Poznania łącząca Gminy Krzyż Wielkopolski i Drawsko.

Wzdłuż Noteci biegną drogi wojewódzkie, północnym brzegiem droga 174 z Czarnkowa do Drezdenka, południowym droga 181 również z Czarnkowa do Drezdenka. sieć dróg lokalnych łączy ze sobą poszczególne miejscowości.

Komunikacja autobusowa łączy Krzyż Wielkopolski z Czarnkowem, przez Wieleń, Drawsko. Trzcianka ma połączenia z Czarnkowem, Czarnków z Chodzieżą.