Obszar NGR będący w przeszłości obszarem położonym na peryferiach państwa Polskiego nie wydał wielu wybitnych postaci. Z czasów średniowiecza niewątpliwie najbardziej znanym jest kronikarz Janko z Czarnkowa, w wiekach późniejszych w dziejach regionu zapisali się magnaci będący właścicielami ogromnych włości; dzięki nim powstała większość tutejszych wsi i miasteczek. Dążąc do zwiększenia swoich dochodów sprowadzali kolonistów z różnych części Europy nadając im ziemie do zagospodarowania. Zakładali kuźnie, młyny, smolarnie .
Po zaborze ziem nadnoteckich przez Prusy w dziejach tego obszaru coraz większą rolę odgrywali niemieccy mieszkańcy, już to zagospodarowując coraz nowe ziemie, już to prowadząc badania nad przeszłością ziem nadnoteckich.
Koniec XIX i początek XX wieku przynoszą rozwój polskiej świadomości narodowej, w czym wielką rolę odegrali księża katoliccy. Wybuch Powstania Wielkopolskiego pada na podatny grunt; ziemie na południe od Noteci wchodzą w skład państwa polskiego, na północ od niej z powodu dużej liczby niemieckich mieszkańców na powrót do Macierzy czekać muszą do 1945 r.
W czasach nam współczesnych wybitni mieszkańcy obszaru NGR znani są z dokonań na polu rywalizacji sportowej, nauki, kultury i sztuki.