Józef Noji – urodził się w 1909 r. w Pęckowie, rozstrzelany  w 1943 w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Był przedwojennym polskim lekkoatletą, olimpijczykiem, wielokrotnym mistrzem Polski w biegach długodystansowych. Pracował jako stolarz i tramwajarz warszawski; w okresie okupacji aresztowany przez Niemców i zesłany do Auschwitz. Talent biegacza objawił się w 1932 r., kiedy podjął pracę w miejscowości oddalonej o 24 km od rodzinnej wsi. Pomimo rozpoczynania pracy rano, przebiegał cały dystans od swego domu do pracy. W 1934 r. jako amator pokonał czołówkę polskich biegaczy w Biegach Narodowych na Przełaj. Kolejnym etapem kariery było powołanie do kadry narodowej. Jego największym krajowym rywalem był słynny Janusz Kusociński. W czasie okupacji Niemcy proponowali mu podpisanie Volkslisty dającej liczne przywileje. Podjął działalność w strukturach państwa podziemnego. Aresztowany, zesłany do Auschwitz i tam zamordowany strzałem w tył głowy. Pośmiertnie został odznaczony w 1944 Krzyżem Walecznych.

W swojej małej ojczyźnie Noji został upamiętniony pamiątkową tablicą na kościele w Pęckowie ( 1986 r.), obeliskiem w Drawskim Młynie> Ku pamięci biegacza organizowany jest corocznie masowy Bieg imienia Józefa Nojego prowadzący z Drawskiego Młyna przez Pęckowo, Drawsko, Krzyż, hutę Szklaną do Krzyża.

Józef Chociszewski  – urodził się w Chełście w 1837 r., zmarł w Gnieźnie w 1914 roku. Był pisarzem, autorem licznych książek historycznych o łącznym nakładzie kilku milionów egzemplarzy. Wydawał i redagował gazety w zaborze pruskim i austriackim, organizował stowarzyszenia społeczno – kulturalne. Za swoją działalność  był więziony przez władze pruskie.