Kazimierz Słodowy  – artysta rzeźbiarz.ur. się 13 stycznia 1954 roku w Nietuszkowie. Swoją przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął mając zaledwie osiem lat. Wtedy to powstały pierwsze jego prace z gliny, z których część zachowała się do dnia dzisiejszego. W młodości zawodowo związany był z obróbką metalu, przez wiele lat pracował jako kowal przemysłowy w Chodzieskich Zakładach Porcelany i Porcelitu. Od wielu lat Pan Słodowy rzeźbi w drewnie lipowym, ono jako tworzywo stało się mu  najbliższe. Najważniejsze miejsce w jego twórczości, oprócz scen z życia wsi, zajmuje tematyka sakralna.
Bogata wyobraźnia artysty realizuje się w tworzeniu między innymi różnorodnych biblijnych motywów wywodzących się z ludowej tradycji chrześcijańskiej, a także rzeźb ukazujących postaci świętych. Obok klasycznych tzn. przestrzennych kompozycji rzeźbiarskich z drewna lipowego powstają również płaskorzeźby oraz rzeźby z metalu.

Kurt Lueck  -ur. 28.12.1900 r w Chodzieży, zm. 5 marca 1942 koło Orszy, Białoruś) – niemiecki historyk, etnograf, działacz mniejszościowy w Polsce, doktor nauk filozoficznych. Brał udział w walkach o Chodzież 8 stycznia 1919 r., otrzymał Krzyż Żelazny II klasy.

 Studia ukończył w 1924 składając dysertację o polskich chłopach w powieściach XIX wieku. Następnie wrócił do Polski dorabiając jako tłumacz. Na Uniwersytecie Poznańskim  uzyskał tytuł naukowy doktora filozofii. Pracował jako kierownik „Poznańskiego Towarzystwa Historycznego” oraz jako redaktor „Niemieckiego Miesięcznika w Polsce”). Z listy mniejszości niemieckiej kilkakrotnie brał udział w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej. Na krótko przed wybuchem wojny w 1939 został aresztowany przez władze polskie. Po wybuchu wojny został zwolniony. Następnie został członkiem „niemieckiej ludowej samoobrony” (niem. Volksdeutscher Selbstschutz), która angażowała się w prześladowania i zamachy na polską inteligencję. W marcu 1940 roku został żołnierzem SS. Po wybuchu walk z Rosją Radziecką w 1941 dobrowolnie zaciągnął się do oddziałów Wehrmachtu. W marcu 1942 został zastrzelony przez sowieckich partyzantów.

Autor licznych prac historycznych o roli Niemców w rozwoju ziem Rzeczpospolitej. Interesująca jest jego praca „Historia niemczyzny w Chodzieży i okolicy” .

Zenon Dądajewski – ur. 1936 r. w Chodzieży –polski aktor i reżyser. Znany m.in. z „ 07 zgłoś się” , „Zmiennicy”.

Roman Drews – ur. 1908 r. w Chodzieży, jeden z najwybitniejszych polskich neurochirurgów. Absolwent gimnazjum św. Barbary, wysiedlony z poznania w 1939 r. do Ostrowca  świętokrzyskiego. Tam leczył i ukrywał partyzantów w szpitalu. Jego imię nosi szpital powiatowy w Chodzieży.

Adam Harasiewicz – ur. 1932 r. , polski pianista, juror wielu międzynarodowych konkursów  muzycznych. Nagrał większość dzieł Chopina dla wytwórni Philips.

Krystyna Kukułczanka – ur. 1925 r ,uznawana za autorytet w dziedzinie rozmnażania roślin w szkle. Kierowniczka wrocławskiego ogrodu botanicznego w latach 1972-1980.

Jadwiga Polasik – polska szpadzistka i florecistka na wózku. Ur. 1956 r.  na igrzyskach paraolimpijskich w Sydney złoty medal w szpadzie.

Zdzisław Szlapkin –lekkoatleta, chodziarz, ur. 1961 r. , wielokrotny rekordzista Polski na dystansach od 5 do 20 km.

Waldemar Wojtal –ur. 1951,pianista, profesor  nauki o sztukach pięknych

Tadeusz Siejak  –mieszkaniec Chodzieży od 1980 r. , inżynier elektryk , pisarz z zamiłowania.