Przez całe lato trwają cykliczne spotkania „Lato w Puszczy Noteckiej” – imprezy odbywające się w każdej miejscowości w gminie kultywujące folklor i tradycje regionu.

Największą imprezą z cyklu jest  organizowany pod koniec czerwca Odlotowy Festyn Grzybowy „Grzyby, las wokół nas”.

Celem imprezy jest promocja tradycyjnej sztuki kulinarnej oraz produktów i wytworów regionalnych, a przede wszystkim grzybów. Firmy zajmujące się przetwórstwem runa leśnego eksponują tego dnia swoje produkty, które w sporej części pochodzą właśnie z Puszczy Noteckiej.

Cała impreza utrzymana jest w niepowtarzalnym, klimacie, na który wpływ ma Puszcza Notecka oraz otwartość społeczności lokalnej. Główne atrakcje festynu to: wybór Króla i Stolicy Grzybobrania (zwycięzcą zostaje osoba, która dostarczy podczas festynu najcięższy, zdrowy grzyb spośród borowików, gąsek zielonych czy kurek), pokaz sztuki kulinarnej w wykonaniu mistrza (znanego kucharza), konkursy na najsmaczniejsze potrawy przyrządzane na bazie grzybów w kategorii restauracje oraz osoby indywidualne. Tego dnia wyroby rękodzieła ludowego prezentują regionalni miłośnicy sztuki oraz gospodynie sprzedające własne wyroby kulinarne (sery, pieczywo, marynaty, smalec, ogórki, maślankę itp.). Szczególne miejsce w historii naszego regionu zajmują ,,pęchowskie kołoce” – ciasta, które ze swojego wyjątkowego smaku znane są w większości naszego województwa i sąsiadującego województwa lubuskiego.

.

            Festyn jest imprezą rekreacyjno-sportową. Akcenty sportowe (pojedynek piłki nożnej, konkurencje sportowe) przyciągają miłośników aktywnego trybu życia. Program estradowy jest rozbudowany i dostosowany do idei imprezy. Uczniowie z terenu gminy biorą udział nie tylko w barwnym korowodzie przebierając się za grzybki, ale prezentują tego dnia programy artystyczne odnosząc się do tradycji i zwyczajów regionu gminy, powiatu i Wielkopolski. Podczas odgrywanych inscenizacji można zobaczyć stroje ludowe, usłyszeć charakterystyczną dla regionu gwarę, która z pewnością ożywia wspomnienia wśród starszego pokolenia. Dowiadujemy się także, jakie pragnienia rządzą drawskim chłopem i co słychać u naszych sąsiadów z innych powiatów Wielkopolski.

Każdego roku na festyn zapraszana jest  gwiazda imprezy. Podczas festynu promują się zespoły muzyczne i utalentowani wokaliści , nie tylko z terenu gminy, ale także z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

W kalendarzu imprez znalazły się „Spotkania gwarowe – Pogodej se z nami”, których ideą jest podtrzymanie charakterystycznej dla nas gwary oraz otworzenie się na inne „naleciałości” regionalne. W swoich działaniach samorząd gminy Drawsko pamięta o ważnych osobach, które swoimi sylwetkami zapisały karty historii naszego kraju. Jedną z nich jest olimpijczyk, patriota, człowiek wielkiego serca i umysłu – Józef Noji, na którego cześć organizowany jest corocznie

Notecki Półmaraton i Wieczornica Józefa Noji oraz mały bieg jego imienia.