Przesieki – wieś położona w Gminie Krzyż Wielkopolski. Obecnie wieś liczy zaledwie 67 mieszkańców.

Położona jest  przy dawnej drodze z Berlina do Gdańska, w pobliżu rzeki Drawy,  nad Przysieką (rzeczka, lewy dopływ Drawy, wypływa z J. Szczuczarz, opływa Przysieki, potem łączy się ze strugą wypływającą z kolejnego jeziora, porusza Młyn Przysiecki i Piłę Drawską). 

Wieś, która jeszcze w 1930 r.  miała ponad 600 mieszkańców, po wojnie coraz bardziej popadała w zapomnienie.

Bardzo ucierpiała podczas przemarszu Armii Czerwonej w 1945 r.; wiele budynków zostało zniszczonych. Rosjanie spalili szkołę, kościół i 17 domów mieszkalnych oraz  liczne budynki gospodarcze. Zginęło aż 47 osób ( w tym uciekinierzy z innych wiosek). Do niedawna na skrzyżowaniu drogi do Huty Szklanej na obelisku pierwotnie poświęconym poległym w I Wojnie mieszkańcom wsi umieszczona była czerwona gwiazda.

 Według poznańskich ksiąg grodzkich wieś powstała krótko po założeniu Dzierżążna Wielkiego, co nastąpiło  w 1593 r.   Wieś miała na przestrzeni wieków różne nazwy. Pierwotnie nazywano ją Piotrowem, prawdopodobnie ku czci Piotra Czarnkowskiego, który w latach 1592-1594 był władcą Wielenia, kolejna nazwa to Przesieki, Niemcy nazwali ją  w latach 30-tych XX w. Wiesental.

W 1600 r. sołtys wsi nazywał się Martin Kropp. W 1632 r.  wieś liczyła 37 domów, mieszkali w niej proboszcz, sołtys, karczmarz i 16 chłopów. Inwentarz z 1653 r. podaje, że sołtys ma 2 łany, proboszcz, karczmarz, drugi sołtys mają po 1 łanie; +we wsi była też smolarnia.

W 1773 r. wieś nie miała już osobnego majątku sołtysa, zapisano, ze wiele lat wcześniej majątek sołtysa popadł w ruinę i został zlicytowany. Na jego miejscu powstał pański folwark. Dzierżawca folwarku pełnił zarazem urząd sołtysa, zarządzał 3 łanami. W tym czasie we wsi na pow. 640 ha żyło 227 osób. W kolejnych wiekach do wsi przyłączano liczne leżące w lesie osady: