Pietronki należą do Gminy Chodzież. Jest to nieduża wieś sołecka licząca 156 mieszkańców, w tym tylko jeden rolnik. Wieś o układzie typowej ulicówki.
Historia:
Wieś notowana w źródłach od XV w. Założycielem był Hanco, syn Piotra – krakowski mieszczanin. Pierwszym właścicielem od 1425 r. był Jan Strzelecki; Wieś do 1696 r. była wsią wolnych chłopów, kiedy to Marcin Szczodrowski założył na uprawianej przez nich ziemi folwark a nich uczynił poddanych robotników folwarcznych. Majątek Pietronki od 1450 r. przez wiele lat posiadał ród Radwanowskich, w XVII w. władali nim Drzewieccy a potem Chmielewscy. Rodzina Chmielewskich założyła park z pomnikowymi obecnie okazami dębów, lip i klonów. W 1789 r. Pietronki była to wieś szlachecka z folwarkiem i młynem licząca 25 dymów.
Wieś jeszcze w XIX w. zwano Piotrmanki. Składały się na nią wieś o tej nazwie licząca 3 domy z 15 mieszkańcami ewangelikami oraz dominium liczące 16 domów i 251 mieszkańców ( 97 katolików i 154 protestantów).Istniała we wsi gorzelnia parowa, tuczarnia i chów bydła.
Dla żołnierzy napoleońskich powracających z wyprawy na Rosję w 1812 r. założono cmentarz ( obecnie pamiątkowy kamień) Wieś była w polskich rękach do 1826 r., kiedy majątek przejmują właściciele niemieccy. Jeden z nich – Hermann von Leipziger wybudował pałac z okazji swego ślubu z hrabianką Eweliną von Rittenberg około 1839 r. W 1901 r. majątek zakupił hrabia Ignacy Bniński – prezes Towarzystwa Sztuk Pięknych w Poznaniu. On to polecił przebudować pałac w formie zachowanej do dzisiaj. Pałac gościł wiele wybitnych postaci życia kulturalnego pocz. XX w. Bywali w nim m.in. malarz Julian Fałat i rzeźbiarz Sylwester Mańczak. Hrabia zmarł w 1920 roku i pochowany został na miejscowym cmentarzu. Po śmierci hrabiego majątkiem do czasu II Wojny zarządzała wdowa po nim –Helena Wodzińska.
Za czasów Bnińskiego nasadzono nowe drzewa w parku: robinie i topole. Teren parku otoczono ceglanym murem, wybudowano mały basen i oranżerię. Przy głównym wejściu do parku stanęła wysoka brama z łacińskim napisem „ Nec treme,nec timide ungibus et rastro”
Po wojnie w pałacu mieścił się dom kultury, potem przedszkole. Pałac popadł w ruinę, z tego stanu podniósł go remont w latach 1983-1988. Obecnie pałac nieużywany znowu niszczeje.
W 1905 r. wieś liczyła 249 mieszkańców.
W dawnej szkole na rozstaju dróg obecnie działa świetlica wiejska, a w niedziele służy ona jako kaplica.
Zabytki Pietronek :
- Pałac z XIX w. neoklasycystyczny po 1901 – dwukondygnacyjny na planie półokręgu , wejście zdobione 4 kolumnami, na którym obszerny balkon na piętrze . Dwór na tym miejscu istniał od XV w.
- Park podworski XVIII w., 8 ha z okazami starych drzew pomników przyrody, krajobrazowy. Założony w latach 1783-1826, gdy Pietronkami władali Chmielewscy. Park dworski w Pietronkach – park powstał XIX w., ma powierzchnię 8 ha, w drzewostanie występują: dęby, lipy, kasztanowce, klony, jesiony, graby, wierzby, świerki, brzozy i wiązy; Na terenie parku figura Matki Boskiej ufundowana przez wdowę po Bnińskim – Helenę z Wodzińskich w 24.02.1920.
- Ciekawostką są fundamenty kościoła zlokalizowanego naprzeciwko pałacu. W pocz. XX. W. ówcześni właściciele Bnińscy doprowadzili do utworzenia osobnej parafii w Pietronkach, dla której wybudowano kościół. Kościoła nie zdążono poświęcić przed wybuchem wojny co było dla okupanta niemieckiego dobrym pretekstem do rozebrania murów świątyni. Pozostały tylko widoczne do dzisiaj fundamenty.
- Cmentarz katolicki 2 poł. XIX w. –tu spoczywa Ignacy Bniński.
- Cmentarz dla żołnierzy Napoleona – powstał za władania Chmielewskich
- Zespół folwarczny; rządcówka, gorzelnia, obora, stodoła
- Szkoła nr 18
- Domy 10 i 11
Pomniki przyrody
- Dąb szypułkowy – obwód 358 cm, wys. 25 m –obok krzyża
- Grupa drzew w zabytkowym parku – dąb szypułkowy -2 drzewa ,obwód do 418 cm, wys. Do 24 m = 3 lipy drobnolistne –obwód do 566 cm.wys do 26 m = 2 klony pospolite –obwód do 380 cm, wys. Do 23 m
Legenda o Pietronkach
Skąpy i bogaty rycerz Piotr został porwany przez jeźdźca na czarnym koniu i wrzucony do stawu przy młynie, który odtąd zwany jest Stawem Rycerskim.
Dlaczego bociany nie budują gniazd w Pietronkach
Dawno temu nad Rycerskim Stawem odbywały się sejmiki bocianie. Kiedyś szlachta zorganizowała polowanie na te ptaki, schwytane pieczono żywcem w ognisku . Reszta bocianów porwała kawałki płonących drew z ogniska i rzucała na domy we wsi, od czego spłonęło pół osady. Od tego czasu bociany omijają tą okolicę.