Ciszkowo to wieś sołecka wchodząca w skład gminy Czarnków. Jest malowniczo położona między wysokimi wzgórzami Moreny Czarnkowskiej a Notecią, która podchodzi prawie pod zabudowania wsi. Wieś liczy obecnie 319 mieszkańców.
Ciekawostką jest czynna przeprawa promowa przez Noteć zapewniająca komunikację z miejscowościami na drugim brzegu Noteci. W dawnych wiekach stał na Noteci drewniany most, ślady po jego przyczółkach widoczne są w terenie. Przed mostem znajdowała się dawniej karczma dla flisaków. Obecnie planowana jest budowa mostu, który zastąpi prom i zapewni nieprzerwaną komunikację (prom kursuje tylko od poniedziałku do piątku w godzinach do wczesnego popołudnia). Przez dawny most wiodła nie tylko droga do Gajewa, lecz również kolejka wąskotorowa, którą wywożono torf z łąk nadnoteckich. Na przeciwległym brzegu rzeki, pod piaszczystą wydmą w Zofiowie, stał domek „strażnika torfu”.
Pierwsza wzmianka o wsi zwanej Cziszcowo pochodzi z 1399 r., kiedy to była własnością niejakiego Nosali ze Słopanowa. W tym czasie podjęto próbę rozgraniczenia Ciszkowa od Góry, będącej własnością Dziersława Górskiego. Postawione przez Nosalę kopce graniczne zostały zniszczone przez mieszkańców Góry, którzy sami poprowadzili granicę przez okoliczne lasy. W XVI w. na Noteci w Ciszkowie istniał młyn o jednym kole. W następnych wiekach tutejsze posiadłości (m.in. liczne młyny na Noteci) objęli Czarnkowscy z Czarnkowa. W 1789 r. była to wieś szlachecka z folwarkiem i młynem słodowym licząca 39 dymów; w 1905 r. miała 334 mieszkańców. W XIX wieku pod wsią odkopano stare cmentarzysko z całym szeregiem grobów.
Według wydanego w 1880 r. Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego pod nazwą Ciszkowo kryły się dwie lokalizacje:
- Wieś licząca 20 domów, 173 mieszkańców ( w tym 41 ewangelików, 132 katolików, 40 analfabetów)
- Dominium – zajmująca 36 310 mil rozległa posiadłość księcia pszczyńskiego (Hochberg- właściciel Goraja) licząca 22 domy, 344 mieszkańców (54 ewangelików, 286 katolików, 4 zydów,160 analfabetów) .
Warto zobaczyć:
- zespół dworsko – parkowy: dwór ob. mieszkania, mur., ok. 1900 r. obora, mur., 1 ćw. XX w.
- szkoła podstawowa, mur., 1 ćw. XX w. (ul. Lipowa 2)
- dom nr 15, mur., pocz. XX w. (ul. Lipowa 30)
- dom nr 24, mur., 1910r. (ul. Kasztanowa 4)
- dom nr 33, mur./szach. 2 poł. XIX w. (os. Parkowe 3)
- zespół folwarczny, mur., k. XVIII w., k. XIX, XX w.
- cmentarz ewangelicki, nieczynny, XIX w.